Czasy, gdy po studiach rozpoczynało się pracę i trwało w niej całymi latami, czasem nawet do emerytury, dawno już minęły. Dziś rynek pracy jest bardzo dynamiczny, a przeciętny człowiek zmienia nie tylko firmę, ale i branżę nawet siedmiokrotnie w ciągu swojego życia. Jeśli lubicie ciągłe zmiany a brak stabilizacji finansowej Wam niestraszny, to możecie zakończyć lekturę właśnie w tym miejscu. Jeśli jednak należycie do ludzi, którzy cenią sobie życiową równowagę, marzą o dobrze płatnej, rozwojowej pracy i o pewności, że poradzą sobie w każdy okolicznościach i w każdym miejscu na świecie, czytajcie śmiało dalej. Dziś przedstawiamy zawody, w których nie musicie martwić się o to, jak zdobyć pieniądze na życie, podróże czy pasje. Co więcej, w dużej mierze są to zawody, w których to praca szuka człowieka.

Programista
Programista to brzmi dumnie i na szczęście już tak strasznie, jak jeszcze parę lat temu. Obecnie wiele osób interesuje się programowaniem, a co więcej – programistą może zostać każdy, kto umie logicznie myśleć i ma w sobie motywację, by nauczyć się kodować. – Programistami zostają już nie tylko umysły ścisłe. Coraz częściej tę ścieżkę kariery wybierają humaniści, którzy po ukończeniu kierunków typu filologia polska lub filozofia zdają sobie sprawę, że w tych obszarach przyszłości raczej nie ma. – zdradza nam Katarzyna Stępień, Project Manager Szkoły Programowania Codeskills. Zarobki kształtują się na poziomie około 3000 zł brutto dla osoby bez doświadczenia i sukcesywnie rosną wraz z rozwojem umiejętności. Na znaczące podwyżki można liczyć już po kilku miesiącach pracy, a po jakimś czasie na rękę można dostać kilka tysięcy złotych. Programowania można się oczywiście nauczyć samemu. Jednak trzeba na to przeznaczyć dużo czasu i dysponować sporym zasobem silnej woli. Aby w miarę szybko coś osiągnąć należy dokształcać się regularnie, najlepiej po kilka godzin dziennie, często poświęcając wiele godzin na szukanie odpowiedzi na zdawałoby się całkiem proste pytania. Dla tych z kolei, którzy nie mają w sobie tyle samozaparcia, cierpliwości i chęci, by odkrywać Amerykę na nowo, rynek oferuje szeroką ofertę kursów programowania, podczas których w ciągu kilku tygodni można nauczyć się kodowania na tyle, by znaleźć swoją pierwszą pracę w zawodzie. Warto spróbować swoich sił, bo specjalistów w tej dziedzinie ciągle brakuje, a firmy są gotowe sporo zainwestować w swoich pracowników, by nie tylko ich dokształcić, ale też odpowiednio dopieścić.

Data Scientist
To hit ostatnich miesięcy i prawdopodobnie będzie hitem jeszcze przez wiele, wiele lat. Do tej pory danymi zajmowali się analitycy, statystycy i programiści, ale obecnie potrzebni są specjaliści, których działania w pewnym stopniu łączą powyższe zawody w jeden – Data Scientist. Jest to zawód, który daje szerokie pole do popisu. Specjaliści Data Science poszukiwani są tam, gdzie gromadzi się dane, czyli właściwie wszędzie. Dlatego mogą liczyć na dobrą posadę zarówno w sektorze finansowym, jak i w marketingu. Jeśli zatem macie analityczne umysły – ruszajcie na kursy.

Project manager
W każdym zespole, czy to programistów, czy jakimkolwiek innym potrzebny jest ktoś, kto będzie nim sprawnie zarządzał. Studia z zakresu zarządzania i marketingu na pewno znacznie ułatwiają zdobycie etatu, jednak jeśli chcesz pracować w branży IT, przyda Ci się także umiejętność programowania. Dodatkową zaletą będzie oczywiście znajomość zwinnych metodyk zarządzania, takie jak modny ostatnio SCRUM. Na szczęście tego wszystkie można nauczyć się na rozmaitych kursach, dlatego nie martwcie się, jeśli kończyliście inne studia i bierzcie się do działania.

Opiekun osób starszych
Jeśli branża IT napawa Cię lękiem, mamy dla Ciebie inną propozycję. Możesz spróbować swoich sił jako pielęgniarka lub opiekun osób starszych. Co prawda obecnie w Polsce nie można jeszcze liczyć na godziwe wynagrodzenie, ale wraz z rozwojem prywatnych domów opieki sytuacja szybko może się poprawić. Dodatkowo już teraz można znaleźć świetne posady np. w Niemczech. Osoby z dobrą znajomością języka i prawem jazdy mogą liczyć na zarobki nawet w okolicach 1700 euro netto miesięcznie, mając zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie. Jeśli nie masz jeszcze kwalifikacji lub nie znasz języka, nie martw się. Szybko możesz się doszkolić, biorąc udział w kursach dla opiekunów osób starszych. Niektóre szkoły oferują takie kursy połączone z kursami językowymi, a nawet pomagają znaleźć pracę zagranicą.

Trener personalny
Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie i sport stanowi sporą część Twojego życia, może powinieneś rozważyć zawód trenera personalnego? Coraz więcej osób, które na co dzień prowadzą siedzący tryb życia, zdaje sobie sprawę z tego, że warto się ruszać, ale nie wie, jak robić to prawidłowo. Dodatkowo każdy z nas chętnie przyjmie porady dotyczące diety i suplementacji. Dlatego jeśli interesują Cię tego typu zagadnienia, możesz zrobić kilka kursów i poszukać pracy na siłowni. Trenerzy personalni już teraz są rozchwytywani, a z biegiem czasu będą jeszcze bardziej.

Pamiętaj, że nie warto zwlekać z podjęciem decyzji, bo inaczej wyprzedzą Cię Ci, którzy podjęli ją wczoraj.