Z nauki programowania płynie wiele korzyści. Dzieci, które uczą się już od najmłodszych lat, lepiej radzą sobie także z innymi przedmiotami, dlatego pomysł wprowadzenia programowania do szkół z początku może wydawać się dobry, a nawet bardzo dobry.

Liczne eksperymenty pokazują, że aby programować, należy umiejętnie wykorzystywać logiczne myślenie, a z kolei nauka kodowania pomaga to myślenie rozwijać. Dodatkowo ma rozwijać kompetencje cyfrowe i wyrównywać szanse dzieci z mniejszych ośrodków oraz oczywiście kształcić programistów – dokładnie w tej kolejności. Warto jednak pamiętać, że umiejętność sprawnego poruszania się po Internecie i obsługi laptopów, tabletów czy smartphonów jeszcze z nikogo nie uczyniło programisty.

W 2016 roku ruszył pilotażowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, w którym wzięły udział wybrane szkoły. W 2017 roku programowanie ma pojawić się w każdej placówce. Czy dzieci będą chciały uczyć się programowania, gdy okaże się ono przedmiotem obowiązkowym? Czy z tym przedmiotem nie będzie tak, jak jest z informatyką w większości szkół? Czy nauka kodowania od najmłodszych lat sprawi, że szkoły będą kończyć mali geniusze? Na te pytania trudno dać jednoznaczną odpowiedź, ale wystarczy spojrzeć na wyniki uczniów chociażby z matematyki, by zacząć mocno powątpiewać w obietnice programowe.

Z drugiej strony, biorąc pod uwagę rozwijającą się technologię, umiejętności programistyczne mogą być niedługo bardzo cenne na rynku pracy nie tylko w branży IT, dlatego faktycznie warto jak najwcześniej wprowadzać dzieci w świat kodu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by to Rodzice próbowali zachęcić dzieci do programowania. Jest coraz więcej przystępnych i angażujących materiałów, z których mogą skorzystać … także dorośli. To nic złego, bowiem są to zasoby, które przedstawiają podstawy w bardzo prosty i klarowny sposób.

Do wyboru są książki, strony i narzędzia dostępne online, a dla tych, których dzieciaki chciałyby czegoś więcej – są także roboty. Poniżej przedstawiamy listę materiałów, które z pewnością zainteresują Wasze dzieciaki i jak znamy życie – wciągną i Was.

  1. Książka do nauki programowania Hello Ruby. Programowanie dla dzieci.
  2. Scratch – język programowania stworzony specjalnie z myślą o dzieciach. Można w nim tworzyć własne gry, historie i animacje.
  3. Code Combat – platforma ucząca programowania poprzez wciągającą grę.
  4. Pocket Code – aplikacja na telefon z Androidem, która pozwala tworzyć własne aplikacje, a wszystko to za pomocą puzzli i z wykorzystaniem zasobów telefonu (np. kamery).
  5. Lego Mindstorms – z tych klocków razem z dzieckiem stworzycie i zaprogramujecie własnego robota!

A jeśli Wasze dzieci są już nieco starsze (15-18 lat) to serdecznie zapraszamy je na nasze kursy programowania, np. kurs HTML i CSS lub kurs JavaScript.